top of page
aktualnosci.jpg
  • Zdjęcie autoraDorota Kraszewska

Ustawienia systemowe Berta Hellingera — czym są?

Każdy psycholog czy też terapeuta doskonale wiem kim jest Bert Hellinger. To zakonnik, który dzięki latom studiowania technik psychoterapeutycznych oraz doświadczeniom duchowym stworzył metodę przeznaczoną dla systemu, jakim jest rodzina. Jego ustawienia systemowe już od ponad dwóch dekad wykorzystywane są w terapiach i psychoterapiach wśród profesjonalistów. Nie znasz tej metody i nie wiesz na czym się opiera? Przedstawimy Ci kilka najważniejszych informacji.


Główne założenia ustawieńCelem ustawień systemowych jest wgląd w problemy zawodowe i osobiste oraz rozpatrywanie ich ze zrozumieniem sił niezależnych od nas samych. Wszelkiego rodzaju wglądy z ustawień mają stanowić pomoc w dogłębnym rozpoznawaniu powodów trudnych sytuacji związanych ze zdrowiem, związkiem czy też karierą. Ustawienia systemowe Berta Hellingera skupiają się w dużej mierze na tym, aby pojednać klienta z rodziną i zapewnić harmonię w rodzinie. Na podstawie więzi oraz zasad porządku w strukturze, umożliwia ona swobodne przepływanie strumienia życia i miłości.


Dla kogo są przeznaczone?


Technika ustawień systemowych Hellingera powstała z myślą o rodzinach, w których konflikty i problemy przeszkadzają w tworzeniu zdrowych i pełnych zrozumienia relacji. W terapii następuje niekiedy powrót do traumatycznych i trudnych wspomnień z dzieciństwa, w czym tkwi geneza danego problemu w dorosłym już życiu. Ustawienia systemowe Hellingera mogą stanowić także przełomową metodę terapii dla takich zawodów jak nauczyciel, terapeuta, psycholog, trener czy też doradca. Wiedza na ten temat jest niezbędna do dostrzegania zjawisk zachodzących głęboko w podświadomości każdego z nas. Dlatego też w wymienionych zawodach wykorzystywanie metody Hellingera jest bardzo przydatne i prowadzi do osiągnięcia wszystkich oczekiwanych skutków.


Znaczenie ustawień w psychoterapii


Duży wpływ na powstanie techniki ustawień systemowych Berta Hellingera miało doświadczenie duchowe zakonnika, dlatego wykorzystuje ona procesy znajdujące się na pograniczu psychologii i parapsychologii. Jest to więc technika, która w parze z inną metodą psychoterapii jest w pełni wystarczająca dla wszystkich pacjentów. Dlatego też pomimo wielu lat zaangażowania w zasady rozwijania się relacji rodzinnych, Hellinger i jego metoda ustawień mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Nie oznacza to jednak, że technika Hellingera nie wnosi nic nowego do terapii. Wręcz przeciwnie — pozwala ona osiągnąć zdrowie, dobrostan oraz zadowalające relacje w rodzinie. Podsumowując, ustawienia systemowe Berta Hellingera przynoszą ulgę od razu po zakończeniu serii spotkań.


Ustawienia grupowe vs indywidualne — jaka jest różnica?


Ustawienia systemowe rodzinne mogą być techniką stosowaną grupowo lub indywidualnie

. Pierwszy sposób polega na stworzeniu ról w grupie, gdzie członkowie dzielą się na obserwatora, reprezentanta oraz klienta. Obserwator jest jedyną osobą, która nie bierze czynnego udziału w ustawieniu, jednak tak jak reprezentant i klient może ona dzielić się osobistymi spostrzeżeniami. Reprezentant z kolei może odczuwać emocje i doświadczać przeżyć, co pozwala pomóc mu zrozumieć pewne postawy, jakie mogą towarzyszyć jego własnemu systemowi. Cała metoda skupia się więc tylko na kliencie, na którego rzecz jest ona wykonywana. Klient ma możliwość obserwowania z boku jak wygląda jego własny system oraz odkrycie ukrytej dynamiki i nieświadomych zachowań.


W porównaniu do metody grupowej, w indywidualnych ustawieniach systemowych wykorzystywane są dodatkowe elementy, takie jak rekwizyty w postaci figurek czy też kartek papieru. Mają one pomóc we wczuwaniu się w poszczególnych członków rodzin oraz lepsze zrozumienie ich punktu widzenia. Podczas spotkań indywidualnych reprezentantem staje się prowadzący, a rola obserwatora przestaje chwilowo istnieć.


718 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page