top of page
aktualnosci.jpg
  • Zdjęcie autoraDorota Kraszewska

W poszukiwaniu skutecznej terapii

Szukając odpowiedzi na przeszywające człowieka niepokoje i negatywne emocje, sięga się do różnych metod. Opinie w każdym przypadku są podzielone, a osoba szukająca pomocy popada w marazm i dezorientację. Co wybrać, skoro zdania na temat danej terapii są zarówno pozytywne, jak i negatywne?

Człowiek to istota, którą cechuje różnorodność wewnętrzna. Charakter, myśli, upodobania, frustracje … Wszystko to jest zdeterminowane doświadczeniami i zapisanym w kodzie genetycznym uwikłaniu w losy przodków. Cała rzesza czynników oddziałujących na jednostkę jest tak intensywna, że w efekcie tworzy osobę w pełni wyjątkową i niepowtarzalną. Stąd każda dziedzina życia napiętnowana jest tyloma odmiennymi od siebie opiniami. Oczywiście, jako gatunek homo sapiens mamy ze sobą wiele wspólnego i właśnie te podobieństwa pozwoliły na powstanie skutecznych metod leczenia na licznych płaszczyznach życia człowieka. Długie badania oraz wyniki obserwacji doprowadziły do powstawania terapii, mających na celu rozwiązanie kluczowych problemów psychologicznych.

Jedną z rewolucyjnych metod, która zyskała wielką popularność w krótkim czasie, są ustawienia systemowe, skonstruowane przez Berta Hellingera. Jak wygląda taka terapia? Spróbujmy dzisiaj przybliżyć ten temat, który wciąż dla wielu osób jest obcy.

Jak długo może trwać terapia?

Zazwyczaj leczenie na tle psychologicznym polega na długotrwałej, systematycznej pracy terapeuty z klientem.


W przypadku metody Berta Hellingera, czas relacji między osobą przychodzącą z pewną trudnością psychiczną a osobą prowadzącą tę drugą ku wyzdrowieniu jest sprowadzony do minimum. Ustawienia systemowe zakładają, że najlepiej, gdy problem zostanie skrystalizowany i rozwiązany już na pierwszym spotkaniu. Z tego względu mówi się o wspomnianej metodzie, że jest terapią krótkoterminową.

Metoda ustawień ma też charakter terapeutyczno-rozwojowy. W momencie, gdy po udziale w jednym ustawieniu w kliencie rodzi się chęć przyjrzenia się innym aspektom swojego życia, może zawsze wziąć udział w całym cyklu warsztatów.

Na czym polegają ustawienia systemowe?

Typowy przykład metody hellingerowskiej opiera się na pracy w grupie, która symbolizuje system otaczający osobę, jednak nie wyklucza to innego sposobu pracy. Są ludzie, którzy chcą zachować dyskrecję bądź po prostu łatwiej jest im się otworzyć przy kontakcie w cztery oczy, niż na forum grupy. W przypadku indywidualnych spotkań wykorzystywane są rekwizyty - symbole, pomagające wczuć się w dane sytuacje, które świadomie bądź nieświadomie mają wpływ na życie klienta. Sesja odbywa się wówczas przy użyciu figurek albo kartek papieru, które stanowią metaforę osoby patrzącej na swoje życie z góry. Działanie to prowadzi do dostrzeżenia elementów dyskomfortu i problemów osoby poddawanej terapii. W przypadku pracy nad problemem w grupie odgrywane są trzy role: obserwatora, reprezentanta oraz osoby zgłaszającej problem, czyli klienta. W postaci obserwatora występuje zazwyczaj terapeuta, który weryfikuje sytuację, aby udzielić później fachowego komentarza. Jako reprezentant może wystąpić jedna bądź więcej osób, wybranych przez klienta. Zadaniem tej roli jest symbolizowanie członka rodziny lub jakiegoś problemu klienta. Wybieramy także reprezentanta klienta. Klient zaś ma okazję obserwować zachodzące między nimi interakcje.Czasem podczas ustawień rola, którą odgrywa reprezentant, nie jest z początku nikomu zdradzana - wszystko wychodzi naturalnie w trakcie drogi do samopoznania.

Zalety ustawień systemowych

Zastanawiając się nad tym, jaki wpływ na życie ma zastosowanie metod hellingerowskich, należy podkreślić, że ustawienia oddziałują zarówno na sferę indywidualną klienta, jak i na cały system, który współtworzy. Jest to prawdopodobnie najefektowniejsza z dostępnych terapii, biorąc pod uwagę stosunek poświęconego czasu do uzyskanych korzyści. Osoba przepracowywująca swój problem otwiera drzwi do wzmocnienia pewności siebie, wewnętrznego uspokojenia oraz poprawy nastroju. Ustawienia systemowe mogą przyczynić się do pojednania z rodzicami i zrozumienia swojego miejsca w bliskiej rodzinie, jak i całym rodzie. Przygotowana przez Berta Hellingera metoda terapii niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów, po które warto jak najprędzej sięgnąć.


50 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page