top of page
aktualnosci.jpg
 • Zdjęcie autoraDorota Kraszewska

Indie - opis szczegółowy

Zaktualizowano: 22 sty 2020

Plan podróży:


Dzień 1: Warszawa - Delhi


Przelot z Warszawy do Delhi. Lokalny przedstawiciel biura podróży spotka się z nami na lotnisku i pojedzie do hotelu Clarks Inn Kailash Colony lub podobnego.


Delhi od stuleci jest to serce subkontynentu, a spuścizna architektoniczna i kulturowa budzi ogromny podziw. Oprócz najważniejszych zabytków z prywatnym przewodnikiem zwiedzimy także najciekawsze zakamarki miasta i wybierzemy się na przejażdżkę rikszą wąskimi alejkami Starego Delhi, gdzie doświadczymy kolorytu lokalnych targowisk i odkryjemy tajniki słynnej delhijskiej kuchni. Będziemy mieć okazję skosztowania przekąsek w tradycyjnych punktach gastronomicznych, w których przepisy są przekazywane z pokolenia na pokolenie od niemal 120 lat.


Czas wolny na odpoczynek do końca dnia.


Dzień 2: Delhi


Pierwsza połowa dnia, to warsztat ustawień systemowych Berta Hellingera.


W drugiej połowie dnia zwiedzanie Lotus Temple – jest to największą świątynia bahaistyczną w Indiach.


Położona w rozległych ogrodach świątynia wysokości ma około 40 metrów, a jej wygląd zainspirowany jest kwiatem lotosu. Główne filary tworzą dziewięciokąt foremny. Część górna składa się z 27 "płatków". Może pomieścić dwa i pół tysiąca osób. We wnętrzu świątyni nie ma żadnych symboli religijnych, może się w niej modlić każdy, niezależnie od wyznawanej wiary. Zobaczymy też Qutub Minar - minaret wzniesiony w XIII w. jako część pierwszego meczetu w Indiach, wpisanego w 1993 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO a także Raj Ghat, czyli miejsce kremacji Mahatmy Gandhiego – przywódcy hinduskiego, który jeden dzień w tygodniu spędzał w milczeniu i którego największym marzeniem było zlikwidowanie kastowości. Zobaczymy także Indian Gate – pomnik uważany przez wielu za symbol kraju. Jego wysokość jest imponująca – mierzy on aż 42 i National War Memorial.


Dzień 3: Delhi


Całodniowe zwiedzanie.


Rano zwiedzanie Bangla Sahib - wspaniałej świątyni Sighów, która emanuje pozytywną energią i mistycyzmem, a potem Sheesh Ganj, odwiedzimy też Akshardham Temple. Sikhowie wierzą w jednego Boga, który stworzył człowieka nie po to, by karać go za grzechy, lecz po to by realizował swój cel zjednoczenia się z kosmosem. Wyznają maksymę, że życie pochodzi z czystego źródła i uczniowie muszą pozostać nieskazitelni. W praktyce oznacza to służenie humanitarnym celom, wyznawaniu tolerancji, braterskiej miłości wobec wszystkich. Kobiety traktowane są z szacunkiem, doceniana jest ich rola jako matek i żon. Każdy Sikh, niezależnie od płci może prowadzić modlitwę lub czynić posługę.


Świątynię może odwiedzić każda osoba, niezależnie od kasty, wiary, kultury czy narodowości. Jedynym obowiązkiem odwiedzających jest zdjęcie obuwia i nakrycie głowy przed wejściem na teren świątyni. Wierni wchodząc do pomieszczenia, gdzie znajduje się Święta Księga, schylają się, jest to oznaka szacunku. Modlitwom towarzyszy muzyka, odczytywane są także poematy czy utwory przedstawiające historię Sikhów, kończy je zawsze Ardas, czyli modlitwa zapewniająca pokój, dobrobyt ochronę. Wedle tradycji, woda ze zbiornika znajdującego się na terenie świątyni ma właściwości lecznicze. Jednym z ważniejszych miejsc w świątyni jest Pangat, czyli kuchnia gdzie przygotowywane są posiłki dla wszystkich wyznawców, pielgrzymów, odwiedzających. Dla Sikhów jest to symbol równości i braterstwa. Kuchnia finansowana jest datkami wspólnoty Sikhów. Instytucja Langar, darmowa kuchnia wspólnoty, została stworzona jeszcze w XV wieku przez pierwszego Guru. W założeniu było to miejsce, gdzie wszyscy ludzie będą siedzieć wspólnie na podłodze jak równi sobie i jeść to samo proste jedzenie. Ma to wyrażać dzielenie się, brak wykluczenia, poczucie wspólnoty i jedności całej ludzkości.


Gurdwara Seesh Ganj:

To jedna z dziewięciu zabytkowych gurdwar jakie znajdują się na terenie Delhi. Powstała w 1783 roku dla upamiętnienia 9-tego Guru Sikhów - Tegh Bahadura, który to 11-go listopada 1675 roku z rozkazu Aurangzeba - władcy Imperium Mogołów w Indiach - został ścięty w tym miejscu, gdy odmówił przejścia na islam.


Świątynia Akshardham:

Prawdziwa królowa świątyń, uosabia 10000 lat indyjskiej kultury w całej jej zapierającej dech w piersiach wielkości, urodzie i mądrości. Doskonale pokazuje esencję starożytnej architektury Indii, tradycji i ponadczasowych przekazów duchowych. Wysoka na 43 metry robi ogromne wrażenie na wszystkich. Doświadczenie Akshardham jest oświecającą podróżą przez sztukę Indii, wartości i wkład w postęp, szczęście i harmonię ludzkości. Szczególnie niesamowite są rzeźbienia, znajdujące się na niemal każdym skrawku kamienia, z jakiego została zbudowana świątynia. Wybudowana w 2005 roku ogromna budowla sakralna przyciąga co roku miliony pielgrzymów i turystów. Swaminarayan Akshardham została zbudowana w ciągu zaledwie pięciu lat, ogłoszona rekordem Guinnessa jako największa na świecie kompleksowa świątynia hinduska, zainaugurowana 6 listopada 2005 r. Oprócz kompleksu świątyni znajdziemy tutaj ogromne, wspaniałe ogrody, fontannę i restaurację. Cały kompleks zaś zajmuje obszar ponad 8000 tysięcy metrów kwadratowych.


Czego doświadczymy:


Zwiedzimy świątynię: Akshardham Mandir.


Tradycyjna świątynia poświęcona Bhagwanowi Swaminarajanowi. Odzwierciedla piękno i duchowość starożytnej sztuki, kultury i architektury Indii, otoczona jest wodą z 151 świętych rzek, jezior i stawów Indii. Czeka nas tu Nilkanth Varni Abhishek. Święta duchowa tradycja, w której odmawia się modlitwę o pokój na świecie i ciągły pokój dla siebie, rodziny i przyjaciół  A także wystawy:


Sala Wartości (50 minut)

Sala zawiera szereg eksponatów, z których każdy daje nowe doświadczenie, nową informację i nowatorską prezentację. Doświadczymy trwałych wartości ludzkich takich jak niestosowanie przemocy, wytrwałość, modlitwa, moralność i harmonia rodzinna, przy użyciu różnych technologii multimedialnych: figury audiowizualne, wciągające projekcje i dioramy trójwymiarowe. Nie sposób sobie tego wyobrazić!


Giant Screen Film (40 minut)

Odkryjemy Indie poprzez niesamowitą historię jedenastoletniego jogina o imieniu Neelkanth Varni. Podążymy za młodym Neelkanth w epickiej wędrówce po subkontynencie indyjskim. Od lodowych szczytów w północnych Himalajach po ciepłe plaże południowych Indii, przemierzymy 12 000 kilometrów wzdłuż i wszerz Indii. Przypomnimy sobie wartość ofiary i służby, mądrość wiecznej duszy i moc wiary.


Cultural Boat Ride (15 minut)

Czeka nas kulturalna przejażdżka łodzią – wsiądziemy do łodzi i przepłyniemy tysiące lat starożytnej historii Indii. Poczujemy styl ery wedyjskiej. Zobaczymy pierwszy na świecie uniwersytet Takshashila i obejrzymy operację oka, która miała miejsce ponad tysiąc lat temu. Ta 15-minutowa przejażdżka łodzią pokaże nam odkrycia i wynalazki indyjskich naukowców rishi, pożeglujemy przez jaskinie Ajanta-Ellora i odkryjemy wkład Indii na przestrzeni wieków w dziedzictwo ludzkości.


Muzyczna fontanna - krąg życia (wieczory o zachodzie słońca - 15 min.)

Spektakularny muzyczny pokaz fontann, który przedstawia cykl narodzin, życia i śmierci opisany w filozofii indyjskiej.


Garden of India

Sześćdziesiąt akrów bujnych trawników, ogrodów i wykwintnych posągów z brązu, ku czci indyjskich bohaterów, dzieci, walecznych wojowników, narodowych patriotek i wielkich kobiet.  sobowości, które inspirują przez charakter i wartości.


Ogród Lotosu

Ogród w kształcie lotosu, odzwierciedlający duchowość wyrażaną przez filozofów, naukowców i przywódców na przestrzeni dziejów


Dzień 4: New Delhi - Agra


Pierwsza połowa dnia, to warsztat ustawień systemowych Berta Hellingera.


W drugiej części dnia przejazd do Agry, lokalny przedstawiciel biura podróży pomoże nam w zakwaterowaniu w hotelu Pushp Villa lub podobnym.


Agra to miasto legenda. Już w XV wieku było centrum sztuki, kultury i nauki. Światową sławę zdobyło jednak dzięki Taj Mahal, które nawet najbardziej sceptycznym zapiera dech w piersiach. Również historia tego niesamowitego obiektu jest nieprzeciętna. Mauzoleum dla ukochanej żony cesarza Indii było budowane przez 20 tys. robotników, którzy gromadą złożoną z tysiąca słoni zwozili marmur z oddalonych o trzysta kilometrów kamieniołomów. Rezultat ich pracy i ucieleśnienie wielkiej miłości do dziś zachwyca miliony turystów z całego świata.


Zwiedzanie okolicy


Dzień 5: Agra - Jaipur


Po śniadaniu zwiedzanie z prywatnym przewodnikiem niepowtarzalnego Taj Mahal, jednej z najsłynniejszych budowli świata. Grobowiec wykonany został z białego marmuru inkrustowanego tysiącami szlachetnych i półszlachetnych kamieni ku czci cesarskiej małżonki Szahdżahana – Mumtaz Mahal.


Następnie monumentalny Agra Fort cesarza Akbara, gdzie więziony był Szahdżahan.


Po południu wyjazd do Jaipur.

Po drodze zwiedzanie pozostałości miasta Fatehpur Sikri.

Umarłe Miasto Mogołów wpisane na listę UNESCO. Miasto wybudowane w 1569 roku, przez najwspanialszego mogolskiego cesarza Akbara, tak jak szybko powstało, tak samo szybko zniknęło, przez co określane jest mianem wymarłego, opuszczonego miasta. Dzięki kaprysowi Wielkiego Cesarza, który chciał mieszkać blisko Salima Chisti, lokalnego mędrca, możemy dzisiaj spacerować po olbrzymim, świetnie zachowanym kompleksie pałacowym z czasów świetności imperium mogolskiego w Indiach. Przejdziemy przez kolejne dziedzińce pałacowe odwiedzając między innymi Diwan-i-Am (dziedziniec audiencji publicznych), Diwan-i-Khas z monumentalną kolumną, gdzie znajdował się tron (pawilon audiencji prywatnych), pięknie zdobiony Pawilon Tureckiej Sułtanki oraz okazały Pałac Jodhabai.


Po przyjeździe do Japur zakwaterowanie i nocleg w hotelu WelcomHeritage Traditional Haveli lub podobnym


Dzień 6: Jaipur


Dzień rozwojowy- warsztat Ustawień Systemowych Berta Hellingera


Dzień 7: Jaipur


Całodniowe zwiedzanie.


Po śniadaniu odwiedzimy Amber, starą stolicę Radżastanu, udamy się do Fortu Amber, którego pierwszy dziedziniec zdobędziemy na słoniach. XI-wieczny fort jest doskonale umiejscowioną, mocno obwarowaną fortyfikacją, a jednocześnie przez długi czas był główną siedzibą bogatego rodu spod znaku słońca. Niewątpliwe najpiękniejsze budowle to Brama Ganesi oraz Shish Mahal - zdobiony tysiącami kawałków luster.


W dalszej części dnia wrócimy w obręb murów XVIII-wiecznego miasta Jaipur, zwanego też Różowym Miastem ze względu na niespotykaną obfitość pałaców, świątyń i rezydencji z różowego piaskowca i marmuru.


Zwiedzimy obecną siedzibę Radży Jaipuru - Pałac Miejski oraz sprawdzimy aktualny czas słoneczny w zaskakującym Obserwatorium Astronomicznym, na olbrzymich kamiennych przyrządach astronomicznych w Jantar Mantar. Zwiedzając Jaipur na pewno też zrobimy sobie zdjęcia przy Hava Mahal (Pałacu Wiatrów) z którego rzeźbionych balkonów damy dworu mogły obserwować świat zewnętrzny oraz Jal Mahal (Pałacu na Wodzie).


Zwiedzimy Galtaji Temple - to hinduistyczny kompleks świątynny, ważne miejsce pielgrzymek. W pawilonach o typowej radżpuckiej architekturze i z pięknie malowanymi fasadami funkcjonują świątynie hinduskich bogów, w tym Hanumana, króla małp. Głównym miejscem kompleksu jest źródełko ze świętą wodą spływającą do zbiorników, w których zanurzają się pobożni pielgrzymi by zmyć swoje grzechy. Cały kompleks jest malowniczo wkomponowany pomiędzy górskie zbocza. Woda, góry, zieleń i stworzone ręką człowieka wyjątkowe budynki wywierają ogromne wrażenie, są też wdzięcznym obiektem do fotografowania. Dodatkową atrakcję dla zwiedzających stanowią wszędobylskie małpy, które zamieszkują okoliczne wzgórza. Niewątpliwą frajdą dla turystów jest karmienie małp orzeszkami ziemnymi, a wieczorem Chokhi Dhani .


Dzień 8: Jaipur - Varanasi


Przejazd na lotnisko w Japur i poranny lot do Varanasi. Lokalny przedstawiciel biura podróży spotka się z nami na lotnisku i pojedzie do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu Ganges Grand lub podobnym.


Według legendy Varanasi zostało założone przez Siwe. Dokładnie nie wiadomo kiedy powstała pierwsza osada w tym miejscu. Z pewnością znana była już w V w p.n.e. jako Kasi, co wywodziło się ze słowa “jasny". Dzisiejsza nazwa pochodzi ze starożytnej nazwy miasta leżącego pomiędzy rzekami Varuna i Asi. Varanasi nie zawsze było świętym miastem hinduizmu, do II w n.e było znane przede wszystkim jako miasto buddystów, ponieważ niedaleko stad w Sarnath nauczal Budda. Było tu zawsze centrum nauki i kultury hinduskiej. Do dnia dzisiejszego Varanasi jest centrum Sanskrytu, a studenci przyjeżdżają tu z niemal całych Indii. Jest to także miejsce renesansu języka hindi.


Wieczorne zwiedzanie Sarnath, Parku Jeleni oddalonego o około 10 km na wschód od Varanasi. To jedno z ważniejszych miejsc dla wyznawców buddyzmu, tu Budda po doznaniu Przebudzenia wygłosił pierwszą naukę do pięciu ukochanych uczniów zebranych w Parku Łani, znaną jako „pierwszy obrót koła praw”. Dziś możemy zobaczyć tam pozostałości najważniejszych stup i świątyń, które przetrwały od czasów Buddy. Muzeum Archeologiczne z kolumną Aśioki i słynnymi lwami, godłem Indii. Emporium tak zwanych „brokatów z Varanasi”.

Potem Rytuał Ganga Aarti.


Aarti zaczyna się tuż po zachodzie słońca, o 18.00, gdy ciemność zaczyna się rozprzestrzeniać. Ludzie zaczynają przybywać do Ghatów, czyli głównej atrakcji Varanasi - schodów do Gangesu. Wokół zbiera się tłum wiernych i turystów, przybywają tu z całego świata. Część obserwuje ceremonię z łodzi, pozostali stoją wokół schodów. Dojechalibyśmy tam przed czasem i zajęlibyśmy miejsca, gdy wraz z upływem czasu tłum się powiększał. Codziennie grupa kapłanów wykonuje tu „Agni Pooja” (Uwielbienie dla ognia), a więc ceremonię, w której jest mowa o święceniu Śiwy, rzeki Ganga (Gangesu) i całego wszechświata. W głośnikach rozlega się śpiew, a kapłani odprawiają rytuał kadzideł i ognia. Wygląda to bardzo mistycznie. Wracając łodzią mija się burng ghats – zazwyczaj na obu palą się stosy.


Dzień 9: Varanasi


Dzień rozwojowy- warsztat Ustawień Systemowych Berta Hellingera


Dzień 10: Varanasi


Całodniowe zwiedzanie


Wcześnie rano rejs łodzią po Gangesie z możliwością podziwiania pięknego wschodu słońca. Doświadczymy wyjątkowej atmosfery panującej w mieście pełnym pielgrzymów, gdzie mnisi i wierni dokonują oczyszczających kąpieli w rzece, w bezpośrednim sąsiedztwie stosów kremacyjnych i piorących bieliznę pościelową mężczyzn. Budzące się do życia, skąpane w delikatnym świetle miasto wygląda fascynująco.


Potem spacer po Ghatach i Starym Mieście. Pielgrzymi przybywający do Waranasi już od rana skupiają się na poszczególnych ghatach by odbywać oczyszczające kąpiele (pudża) i medytować w najbardziej niewiarygodnych pozycjach. Bramini oferują błogosławieństwo, żebracy proszą o jałmużnę, dając innym możliwość do poprawienia swojej karmy, wreszcie na ghaty przybywają kondukty pogrzebowe, by dokonać kremacji zmarłych, którzy z tego najlepszego w Indiach miejsca udają się w swoja ostatnia podróż.


Najważniejszych jest piec ghatów, gdzie pielgrzymi mają obowiązek dokonać kąpieli w określonej kolejności tego samego dnia. Są to: Asi, Dasaswemedh, Barnasangam, Panchganga i na końcu Manikarnika. Wiele Ghatów należy do maharadzy lub innych władców, np. bardzo piękny Sivala Ghat jest własnością Maharadzy Waranasi. Dandi Ghat są miejscem ascetów, a zaraz obok znajdują się bardzo znane, oblegane zarówno przez Hindusów jaki i turystów Hanuman Ghat. Harishchandra (Smasan Ghat) są miejscem gdzie pali się zwłoki. Zajmują się tym wyłącznie nietykalni - chadal. W tym miejscu zdecydowanie nie należy nawet wyciągać aparatu a tym bardziej robić zdjęć. Man Mandir Ghat zostały zbudowane w 1600 r. ale obecnie są w bardzo kiepskim stanie, tylko w północnym kacie znajduje się piękny kamienny balkon. Mir Ghat prowadza do nepalskiej świątyni, ozdobionej erotycznymi rzeźbami.


Odwiedzimy Główną Świątynię Kashi Vishwanath znana jako Złota Świątynia. Jest ona poświęcona jest Panu Shivie, przewodniczemu bóstwu miasta. Mówi się, że Varanasi jest punktem, w którym pierwszy ognisty słup światła, w którym manifestował się Shiva - bóg całego wszechświata mający przewagę nad innymi bogami, przedarł się przez skorupę ziemską i rozbłysnął w kierunku niebios. Pokrycie zlotem wież świątyni, które wazy ponad 800 kg, było darem Randzita Singha, Maharadzy Lahore.


Dalsze zwiedzanie po śniadaniu CITY TOUR - Świątynie


 1. Świątynia Bharat Mata Niezwykła ze względu na brak wizerunków bogów i bogiń, świątynia poświęcona jest „Matce Indii”, a zamiast niej zawiera płaskorzeźbę mapy Indii.

 2. Świątynia Tulsi mans. Wzniesiona w 1964 r. Świątynia ta leży około 150 m na południe od świątyni Durga. Jest poświęcony Panu Ramie i znajduje się tam, gdzie uważa się, że Tulsidas, wielki średniowieczny święty, napisał wielką epicką Shri Ramcharitmanas.

 3. Świątynia Durga. Ta XVIII-wieczna świątynia Durga jest również nazywana świątynią małp, które uznały to miejsce także za swój dom. Ta niewielka świątynia została zbudowana w XVIII w przez Maharani Bengalu w stylu Nagara. Dach świątyni zbudowany jest z mnóstwa małych wieżyczek. Miejsce to poświęcona Durdze - bardziej niszczycielskiemu wcieleniu Siwy, małżonkowi Parwati, dlatego tez na festiwalach często ku czci boga składane są w ofierze kozy. Świątynia jest zamknięta dla nie-Hindusów. Mozna podziwiać ją tylko z dziedzińca.

 4. Nowa świątynia Vishwanath. Świątynia Pandit Madan Mohan Malaviya, położona na terenie Uniwersytetu Hinduskiego Banaras, została zbudowana przez Birlas. Świątynia ta jest otwarta dla wszystkich ludzi, niezależnie od kasty lub wyznania.

 5. Banaras Hindu University. Był to jeden z najstarszych ośrodków edukacyjnych w Indiach. Założony przez Pandita Madana Mohana Malviyi w 1917 r. w celu studiowania sanskrytu, indyjskiej sztuki, kultury i muzyki.

 6. Wielki Meczet Aurangzeba. Został zbudowany przy wykorzystaniu kolumn ze Świątyni Biseswar. Ten ogromny budynek ma minarety o wysokości 71 metrów.

 7. Meczet Algamira. Znany także jako Beni Madhav Ka Darera był pierwotnie swiątynią Wisznu zbudowana przez Maratha. Auragzeb - władca z dynastii Mogolów zburzył ją i postawił na tym miejscu meczet, którego dolna część jest właściwie w dalszym ciągu hinduistyczna.


Dzień 11: Varanasi – Goa


Po śniadaniu wymeldowanie z hotelu i przelot na Goa. Z lotniska odbierze nas lokalny przedstawiciel biura podróży . Zakwaterowanie w hotelu Calangute Towers lub podobnym.


Goa jest podzielona na dwie części, północną i południową, z liczbą plaż. Północna Goa jest rozwinięta komercyjnie i bardziej znana wśród turystów, gdy Południowa Goa jest bardziej pusta, co sprzyja relaksowi. Goa słynie przede wszystkim ze słońca, piasku i plaż. W kwestii kultury Goa jest całkiem inne niż pozostała część Indii. To miejsce bogate w kulturę i historii. Do niedawna była to kolonia portugalska i iberyjskie wpływy obecne są tu w architekturze, kuchni, a także miłości do zabawy.


Jeśli nie chcesz zwiedzać portugalskich kościołów, Goa to również idealne miejsce na relaks w cieniu palm na plaży, grę w plażową siatkówkę, plażowe imprezy, smakowanie tygrysich krewetek w licznych knajpkach, a przede wszystkim na kontemplację zachodów słońca nad Morzem Arabskim. Goa to prawdziwy raj.


Czas wolny na odpoczynek do końca dnia.


Dzień 12: Goa


Dzień rozwojowy- warsztat Ustawień Systemowych Berta Hellingera


Dzień 13: Goa


Całodniowe zwiedzanie


Fort Aguada - Wzniesiona w 1612 roku portugalska twierdza z widokiem na ocean i opuszczona latarnia morska z 1864 roku.


Anjuna Beach - położona na uboczu, całkiem sympatyczna plaża, schowana z dwóch stron pomiędzy wzgórzami. Całości widoku dopełniają palmy, które wystają licznie z pomiędzy stosunkowo luźnej zabudowy wioski, dominują w nadmorskim krajobrazie.


Vagator Beach - miejsce, które warto odwiedzić w północnej części Goa ze względu na piękny widok. Będąc w pobliżu można wybrać się też do położonego w pobliżu Chapora Fort


Panjim I Miramar Beach - Panjim zwany też Panaji, zachwyca mnogością portugalskiej kolonialnej architektury, zwłaszcza w dzielnicach Sao Tome i Fonteanhas, luźnym tak jakby brazylijskim klimatem. Kolorowe, dwupiętrowe kamieniczki, wille, dworki i hospedarie nierzadko przebudowane na hostele i pensjonaty, opierają się o zarośnięte wzgórze na szczycie którego stoi dumnie pałac arcybiskupa Goa.


Goa Dirada (Złote Goa), które kiedyś nazywano Rzymem Orientu obecnie nazywane Old Goa (Stare Goa), można tu znaleźć wiele ciekawych kościołów m.in. kościół św. Franciszka z Asyżu Old Goa Church z zachowaną mumią św. Franciszka Ksawerego, którego miejscowa ludność nazywała Pan Goa.


Mnóstwo rozrzuconych wokół świątyń hinduskich np. Sri Manges.


Dzień 14: Goa


Dzień wolny na relaks na plaży


Dzień 15: Goa- Delhi


Po śniadaniu wymeldowanie z hotelu i przelot do Delhi. Czas wolny na odpoczynek do końca dnia.


Dzień 16: Delhi - Warszawa


Po śniadaniu wymeldowanie z hotelu i przelot do Warszawy.Opis mniej szczegółowy i dane kontaktowe:Cena zawiera:


Przeloty:

 • Warszawa-Delhi

 • Jaipur-Varanasi

 • Varanasi-Goa

 • Goa-Delhi

 • Delhi-Warszawa

Warsztaty ustawień systemowych Berta Hellingera


15 noclegów w pokojach dwuosobowych / typu twin:.


 • 04 noclegi w Delhi.

 • 01 nocleg w Agrze.

 • 03 noclegi w Jaipur.

 • 03 noclegi w Varanasi.

 • 04 noclegi w Goa.

15 śniadań i 14 kolacji w hotelach i 1 kolacja w Jaipur w Chokhi Dhani.


Wszystkie transfery i zwiedzanie z przewodnikiem.


Jazda na słoniach / przejażdżka łodzią


Bilet wstępu i kolację Chokhi Dhani itp.


Wszelkie wejścia i opłaty przewodnika.


Opłata drogowa za parkowanie, dodatek dla kierowcy.


GST


Cena nie zawiera:

Wszelkich biletów lotniczych, biletów kolejowych, podróży lądowych, które nie są wymienione w Planie Podróży.

Dodatkowego zwiedzania

Posiłków niewymienionych w Planie Podróży.

Wszelkich kosztów powstałych w wyniku klęsk żywiołowych, takich jak osuwiska, blokady dróg,

zakłócenia polityczne itp. (Ponosi je klient, bezpośrednio płatne na miejscu).

Wszelkich innych wydatków osobistych, takich jak pranie, rachunki w barze, rachunki za stół,

opłaty za fotografie, napiwki itp.

244 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page