top of page
aktualnosci.jpg
  • Zdjęcie autoraDorota Kraszewska

Poznaj Akademię Ustawień Systemowych

Kto chociaż raz słyszał o metodzie systemowej Berta Hellingera na pewno spotkał się z terminem Akademii Ustawień — synonimie rozwoju osobistego i zawodowego w jednym. Technika, o której uczestnicy uczą się podczas Akademii, jest znana i praktykowana od ponad dwóch dekad, ciesząc się popularnością na całym świecie. Jaki w ogóle ta Akademia ma cel oraz jakie osoby mogą chętnie z niej skorzystać? Dowiecie się tego w poniższym tekście.


Czym są Ustawienia Systemowe?Każdy człowiek, który pojawia się w naszym życiu, ma większy lub mniejszy wpływ na nasz los, tak samo, jak my mamy na jego. Budowanie relacji międzyludzkich może zatem przynieść nam wiele szczęścia lub wręcz przeciwnie — spowodować cierpienie i problemy. Ustawienia Systemowe to metoda wykorzystywana przez nauczycieli, terapeutów i psychologów na zredukowanie negatywnych emocji w relacji pomiędzy dwoma osobami lub całymi rodzinami. Traumatyczne albo trudne sytuacje z przeszłości, niedopowiedzenia czy też problemy z komunikacją mogą mieć znaczący wpływ na inne dziedziny życia. Dlatego też Ustawienia Systemowe wspierają proces głębokiej transformacji, prowadząc do odbudowania kontaktów z danym członkiem rodziny.


Akademia Ustawień i jej cele


Ograniczenia, zmartwienia i trudności rodzinne to coś, czego metoda Ustawień Systemowych przede wszystkim stara się pozbyć. Głównym celem Akademii Ustawień jest więc nakierowanie uczestników na znalezienie problemu, zidentyfikowanie oraz rozwiązanie go. Dla klientów jest to moment na spojrzenie bez osądu i negatywnych emocji na to, co wydarzyło się w dalszej lub bliższej przeszłości. Właśnie tego rodzaju sytuacje mogą być w dowolny sposób wykorzystane podczas terapii prowadzonej przez profesjonalistę.


Akademia Ustawień skupia się również na bliższym przedstawieniu metody Berta Hellingera, nauczenie jej stosowania oraz zachęcenie do samodzielnego wykorzystywania techniki w późniejszej pracy jako terapeuta, psycholog lub nauczyciel. Jest ona swego rodzaju sposobem na skłonienie klienta do refleksji i lepsze zrozumienie mechanizmów rządzących jego życiem i losem.


Jak wygląda program Akademii Ustawień?


Akademia Ustawień to łącznie sześć modułów w postaci pięciu spotkań i jednego wyjazdu

weekendowego. Każdy cykl skupia się na czymś innym — zaczynając od porządku systemowego, a kończąc na ustawieniach osobistych. Dzięki temu uczestnicy szkolenia mogą dowiedzieć się o różnych sytuacjach, jakie pojawiają się podczas terapii oraz wiedzą co zrobić, aby skierować klienta na dobre tory.


Warto wspomnieć, że w razie nagłego wypadku i braku możliwości ukończenia wszystkich modułów, uczestnik może wziąć w nich udział jeszcze raz, nic przy tym nie tracąc.


Metodyka Akademii


Akademia Ustawień kieruje się kilkoma zasadami mającymi na celu jak najlepsze zastosowanie techniki Hellingera w codziennym życiu zawodowym. Jedną z nich jest budowanie postawy fenomenologicznej, czyli odrzucenie założeń i spekulacji na rzecz jawnego postrzegania świata. Prowadzący stawiają sobie również za cel nauczenie rozumienia dynamik pojawiających się w obrębie systemu rodzinnego oraz umożliwienie doświadczenia przez uczestników ustawień z pozycji trzech osób: obserwatora, reprezentanta i klienta.


Coś więcej niż szkolenie


Sześć modułów to sześć spotkań, dlatego wszystko dzieje się szybko i intensywnie. Akademia Ustawień nie jest jednak jednorazowym szkoleniem, o którym uczestnicy zapominają zaraz po jego zakończeniu. Biorąc udział w Akademii każdy z członków dołącza do społeczności absolwentów, którzy potem pozostają w kontakcie i wymieniają się cennymi informacjami. Po Akademii istnieje możliwość uczestnictwa w spotkaniach doszkalających w zakresie techniki Hellingera.


36 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page