top of page
aktualnosci.jpg
  • Zdjęcie autoraDorota Kraszewska

Podróż w głąb siebie

Zaktualizowano: 20 maj 2022

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ile problemów pozostaje uśpionych w podświadomości człowieka. Jeszcze mniej zastanawia się nad związkiem swojego życia ze swoimi przodkami… Według Berta Hellingera drzemie w nas ukryta potrzeba lojalności do ukochanych bliskich. Przejawia się to w czynach i uzewnętrznianych emocjach, jednak aby dotrzeć do sedna wewnętrznego cierpienia, należy skorzystać z odpowiedniego narzędzia, które pomoże zagłębić się w los człowieka. Dla wielu osób takim rozwiązaniem stają się ustawienia systemowe, przygotowane przez wspomnianego niemieckiego psychoterapeutę. Rewolucyjna metoda Berta Hellingera to jedno spotkanie, które jest w stanie zmienić całe życie, w przeciwieństwie do standardowych terapii, potrafiących trwać miesiącami. Podczas ustawienia dokonuje się obnażającej podróży w głąb siebie… To osiągnięcie katharsis poprzez samopoznanie oraz zrozumienie swoich przodków i przeszłości. Podczas terapii dokonuje się logicznego ustawienia swojego ego pośrodku oddziaływującego nań systemu, co pozwala odnaleźć problem w psychice klienta. Osoba poddająca się metodzie Berta Hellingera ma możliwość konfrontacji ze swoimi lękami, a przy pomocy psychoterapeuty dochodzi do szybkiego rozrachunku z przeszłością oraz znalezienia wyjścia z trapiących sytuacji.


Czym jest koncepcja ‘’wiedzącego pola’’?

Ustawienia systemowe charakteryzują się nietypowymi metodami prowadzenia terapii, które mogą się wydawać z początku niezrozumiałe. Kurt Lewin, wybitny psycholog, opracował teorię pola, mówiącą o zależnościach panujących między człowiekiem, a jego otoczeniem, którą wykorzystał później Bert Hellinger. Twórca ustawień systemowych w swojej wędrówce ku wynalezieniu najlepszej psychoterapeutycznej metody, posiłkował się osiągnięciami wielu znakomitych uczonych. Oprócz Kurta Lewina, widoczne u Hellingera są fascynacje koncepcjami Jacoba Moreno, albo Miltona Ericksona. Przygotowanie najefektywniejszej terapii nie jest bowiem losowym pomysłem jednego człowieka… Bert Hellinger wykorzystał ogromne pokłady doświadczenia, zarówno swojego, jak i innych wielkich terapeutów, do zrealizowania wspaniałej idei, którą są ustawienia systemowe. Głównym elementem wynalezionej metody stało się zastosowanie ‘’widzącego pola’’, czyli zjawiska reprezentującego środowisko klienta. Bert Hellinger odkrył, że do pełnienia funkcji zwierciadła można wykorzystać osobę, która nie wie nic o problemach człowieka poddawanego terapii. Osoba ta ustawiana jest odpowiednio przed pacjentem, który wpatruje się w nią podczas sesji i zaczyna odczuwać kłębiące się w nim emocje.

Ustawienia systemowe i doświadczenia klientów

Opinii na temat właściwości metody Berta Hellingera jest wiele - niektóre są nieprzychylne innowacyjności sposobu, jednak fakt jest taki, że ilość zadowolonych osób przekracza najśmielsze oczekiwania. Ustawienia systemowe coraz chętniej wprowadzanie są do psychoterapii ze względu na swoją efektywność. Pozytywnych opinii klientów jest bardzo wiele - mówią one o realnych doznaniach, które zmieniają bezpowrotnie życie na lepsze. Ludzie, którzy poddali się ustawieniom systemowym, zyskują nowy, świeższy punkt widzenia na wszystko, co ich spotkało oraz na to, co ich spotyka w teraźniejszości. Metoda Berta Hellingera pomaga poczuć się lepiej w swoim ciele i umyśle, skutkami czego są lepsze stosunki w rodzinie, poprawa samopoczucia, odzyskanie spokoju i równowagi oraz wiele innych.

Dla kogo właściwie są ustawienia hellingerowskie?

Każdy doświadczył w swoim życiu momentów, które na pierwszy rzut oka zdawałyby się niesprawiedliwym zrządzeniem losu albo po prostu przykrym przypadkiem. Ustawienia systemowe są dla wszystkich rządnych poznania prawdy o sobie i przeszłości, w którą jesteśmy uwikłani. W świecie istnieje bowiem zależność przyczynowo-skutkowa, której należy wyjść naprzeciw, aby zrozumieć spotykające człowieka sytuacje. Chęć poznania czegoś, co zdaje się być na pierwszy rzut oka niezrozumiałe, wiąże się z niesamowitą odwagą, która jest najważniejszym elementem poprawy swojego życia. Ustawienia hellingerowskie są dla każdej osoby, która ma już dosyć dotychczasowych zmartwień i chce poprawić stan swojego zdrowia psychicznego.

99 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page